Nowości w Google Discovery – jak wykorzystać zmiany do zwiększenia zainteresowania klientów?

Internet z roku na rok darzony jest coraz większym zaufaniem przez konsumentów. Wykorzystują go nie tylko jako niewyczerpane źródło informacji, lecz coraz częściej za jego pośrednictwem robią również zakupy. Aby odnaleźć nowe produkty, korzystają m.in. z YouTube, kart Discover czy Gmaila, gdzie wyświetlają się różnorodne reklamy, przyciągając ich uwagę. Nic więc dziwnego, że wielu reklamodawców sięga po ulepszenia, które zwiększą widoczność produktu i zachęcą użytkownika wyszukiwarki do zapoznania się z nim. Najnowsze modyfikacje reklam Discovery z pewnością pomogą wyróżnić ofertę spośród konkurencji. W obecnej aktualizacji Google Discovery wprowadzono kilka nowości. Co konkretnie się zmieniło?

Z tego artykułu dowiesz się:

Atrakcyjne układy reklam – wzbudzenie zainteresowania odbiorców

Tworzenie trafnych reklam, które docierają do użytkowników to klucz do sukcesu. W najnowszej aktualizacji Discovery wprowadzono różne układy, np. orientację pionową, karuzele czy kwadraty, które zdecydowanie ułatwią stworzenie atrakcyjnej reklamy. Ponadto pliki z danymi o produktach stały się dostępne dla wszystkich korzystających z usług Discovery. Dzięki temu można zwiększyć skuteczność prezentowanych reklam, dostosowując komunikat do zainteresowań odbiorców. Sprzedawcy także zyskali – mogą dodawać do katalogów w Google Merchant Center zdjęcia oraz krótkie teksty związane z daną dziedziną.

Jak podaje Google, po dodaniu informacji o produktach do reklam Discovery, które bezpośrednio związane są ze sprzedażą lub dotarciem do potencjalnych klientów, konwersja może wzrastać nawet o 45% przy utrzymaniu podobnego poziomu CPA. Powiązanie plików danych z kampaniami wideo stało się możliwe. Zwiększa się dzięki temu zainteresowanie zakupami oraz zaangażowanie przeglądających, którzy natrafili na kampanię w YouTube. Wiele firm, chcąc poszerzyć swoją strategię społecznościową, wykorzystuje do tego platformy Google. Stosowanie różnych metod aranżacji reklamy sprawia, że dotarcie do potencjalnego klienta jest znacznie prostsze. Połączenie katalogów z atrakcyjnymi zdjęciami i dopasowanie ich do stylu życia konsumenta pozytywnie wpływa na wzrost sprzedaży, a co za tym idzie – przychód.

Przekształcenie danych w wyniki – raportowanie i atrybucja

Pomiary i przejrzyste statystyki zdecydowanie ułatwiają reklamodawcom skuteczne optymalizowanie reklam. Jedną ze zmian jest umożliwienie raportowania na poziomie produktu w Google Merchant Center. Przyczyni się to do śledzenia skuteczności prowadzonej reklamy w obrębie wyświetleń lub kliknięć. Ułatwi to sprzedawcom obserwowanie, który z ich produktów cieszy się największym zainteresowaniem. Dzięki temu zyskuje się możliwość wprowadzania kolejnych kroków optymalizacyjnych kampanii w celu poszerzenia zasięgów.

W Discovery umożliwiono uzyskiwanie dokładniejszych danych w obszarze prowadzonej kampanii. Reklamodawcy mogą zapoznać się z analizą interakcji, w jakie wchodzą użytkownicy z wyświetlanymi reklamami. Dzięki uzyskanym informacjom także z konta właściciela można określić, które działania mają największy wpływ na dalszy rozwój biznesu. Możliwość połączenia statystyk ze strategiami automatycznego określania stawek sprawia, że konwersja wzrasta średnio o 6% w porównaniu do poprzedniego modelu, co pozwala ulepszyć ocenę efektywności kampanii reklamowej.

Zwiększona liczba konwersji – pomiary wpływu przyrostowego

Google wprowadziło eksperymenty ze zwiększeniem liczby konwersji. Celem tej zmiany jest prowadzenie pomiarów dodatkowych konwersji na podstawie danych o użytkownikach, ich lokalizacji oraz wizyt na stronie. Pozwala to w znacznej mierze dostosować i ulepszyć prowadzoną kampanię, by przynosiła lepsze efekty sprzedażowe. Aby zacząć korzystać z pomiarów konwersji, należy utworzyć kampanię wideo lub Discovery, która zachęci do odwiedzin strony. Po jej rozpoczęciu Google podzieli grupę docelową na dwa rodzaje, czyli ludzi, którzy zobaczą reklamę oraz ludzi, którzy obejrzeliby reklamę, lecz wyświetliła im się kolejna. W końcowym etapie Google porówna konwersję obu grup, raportując wyniki. W otrzymanych danych znajdą się informacje o konwersjach uporządkowanych według ich typu.

W marcu ubiegłego roku przetestowała to firma HP. Zauważono znaczny wzrost konwersji na środku ścieżki, co dowodzi skuteczności reklam Discovery. Reklamodawcy używający reklam Discovery oraz kampanii wideo mogą nadzorować ich działanie za pomocą zwiększenia liczby konwersji na podstawie lokalizacji. Aby włączyć tę funkcję u siebie, należy skontaktować się z opiekunem klienta Google.

W najbliższych miesiącach zostaną włączone nowe funkcje, które pomogą wielu markom dotrzeć do nowych klientów. Wykorzystując Google oraz YouTube można stworzyć skuteczną reklamę, oraz analizować, jakie przynosi to efekty. Wprowadzenie kolejnych działań optymalizacyjnych będzie więc dużo prostsze niż kiedykolwiek.